Przejdź do treści
Proszę czekać...
Kompozytor i pianista Paweł Tomaszewski pozuje do zdjęcia z czarnej skórzanej kurtce, twórca ma krótki zarost i ciemne włosy
Paweł Tomaszewski, fot. Bartosz Jastal

Paweł Tomaszewski

fortepian

Pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Doktor habilitowany, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Artysta Roku (2024).

Jest zdobywcą Grand Prix oraz nagród indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce (m.in. Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Jazz Nad Odrą). Koncertował na scenach całego świata z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami szeroko pojętej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Odznaczony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie „Kultura” w 2015 roku. Artysta rezydent Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w sezonie artystycznym 2021/2022.

Współpracował z artystami takimi jak: Nigel Kennedy, Eric Marienthal, Dean Brown, Michael „Patches” Stewart, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Anna Maria Jopek, Edyta Górniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak, Grażyna Auguścik, Adam Bałdych i wielu innych. Jeden z aranżerów albumu Czułe struny Natalii Kukulskiej, który w 2021 roku zdobył płytę platynową. Nagrał ponad 40 płyt studyjnych jako muzyk sesyjny.

W maju 2023 roku ukazał się album jego autorstwa zatytułowany Coincidence, nagrany z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie oraz gośćmi: Mark Lettieri, Bernard Maseli, Wojciech Myrczek, Jerzy Małek, Marek Podkowa, Andrzej Święs i Marcin Jahr. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Album Roku (2024). Współtwórca projektów Myrczek & Tomaszewski Love Revisited, Marta Król & Paweł Tomaszewski Group Tribute To The Police.

Jego pianistyka i twórczość charakteryzują się łączeniem różnych stylów i tradycji muzycznych.

Brał udział w licznych nagraniach telewizyjnych, filmowych i radiowych w charakterze dyrygenta, kierownika muzycznego, aranżera i pianisty (m.in. 1920. Wdzięczni Bohaterom, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Solidarity Of Arts w Gdańsku, Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy “Serca Bicie” w Bydgoszczy, Śląski Festiwal Jazzowy).

Jego kompozycje znajdują się zarówno na płytach autorskich, jak i innych wykonawców. Jest autorem czterech dużych dzieł: Three Crowns – suita na sekstet jazzowy oraz orkiestrę symfoniczną i solistów, Coincidence – koncert na kwintet jazzowy oraz orkiestrę symfoniczną inspirowany muzyką do filmu Przypadek w reż. Krzysztofa Kieślowskiego z muzyką Wojciecha Kilara, Symphony of the Galaxies oraz Polish Jazz Symphony na orkiestrę symfoniczną, big-band oraz solistów.

Jest założycielem pierwszej w Polsce klasy elektronicznych instrumentów klawiszowych w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wykładał na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Polsce i za granicą. 

fot. Bartosz Jastal