Przejdź do treści
Młodzież uczestnicząca w koncercie z okazji 160 rocznicy Powstania styczniowego
05-10-2023
11:30
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, ul. Juliusza Słowackiego 27
Wstęp wolny

Czy koncerty edukacyjne mogą być ciekawe, nietuzinkowe i zaskakujące? Tak, jeśli biorą w nim udział artyści, dla których muzyka jest prawdziwą pasją i potrafią nią zarazić młodą publiczność. Na koncercie będzie można poznać różne instrumenty muzyczne – od smyczkowych, takich jak skrzypce, altówka i wiolonczela po wielkie, majestatyczne, pięknie brzmiące organy w Bielskim Centrum Kultury. Uzupełnieniem prezentacji będzie najważniejszy instrument – głos ludzki. Wokaliza Wojciech Kilara z filmu Dziewiąte wrota Romana Polańskiego najlepiej objaśni nam, co to znaczy śpiewać bez… słów.

Kiedy lekcje muzyki zaczęły znikać z programów szkolnych, w Bielsku-Białej zawiązało się stowarzyszenie, które chciało przeciwdziałać narastającej marginalizacji sztuki muzycznej. Bielskie Towarzystwo Muzyczne powstało w 1995 roku i działa nieprzerwanie od 27 lat.

Najważniejszym projektem realizowanym systematycznie od początku działalności BTM jest cykl koncertów edukacyjnych dla szkół Bieska-Białej zatytułowany Wychowanie przez muzykę, jedyny muzyczny projekt o charakterze edukacyjnym od wielu lat współfinansowany przez miasto Bielsko-Biała.

Edukacyjne koncerty BTM odbywają się w bielskich szkołach oraz salach Bielskiego Centrum Kultury. W przeszłości muzycy BTM koncertowali dla dzieci i młodzieży także w Galerii Bielskiej BWA, w zamku Sułkowskich czy w Teatrze Polskim.

WYKONAWCY


Pozostałe wydarzenia