Przejdź do treści
Proszę czekać...
Dyrygent Jean-Luc Tingaud trzyma w prawej ręce batutę, ubrany jest w czarną marynarkę i białą koszulę

Jean-Luc Tingaud

Dyrygent

Po skończonych studiach w klasie fortepianu i dyrygentury w Konwersatorium Narodowym w Paryżu Jean-Luc Tingaud został asystentem Manuela Rosenthala – ucznia Maurice’a Ravela – wywarł duży wpływ na młodego dyrygenta zaszczepiając w nim pasję do muzyki francuskiej. Po ukończeniu klas fortepianu i dyrygentury w Konserwatorium Paryskim został asystentem Manuela Rosenthala (ucznia Maurice'a Ravela). Od 2001 r. jest regularnym gościem Festiwalu w Wexford, na którym prowadził wiele przedstawień, m.in. Sapho Masseneta i Pénélope Faurégo. Współpracował z takimi instytucjami, jak Opéra National w Lionie, Théâtre d'Herblay w Paryżu, Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, Opéra de Toulon, Palm Beach Opera na Florydzie, Narodowy Teatr w Pradze.

W 2004 r. artysta zadebiutował w Londynie w Barbican Centre, występując z English Chamber Orchestra i solistami Joshuą Bellem i Stevenem Isserlisem. Współpracował także z takimi zespołami, jak Royal Philharmonic Orchestra, orkiestry Filarmonica Arturo Toscanini w Parmie i Teatro Carlo Felice w Genewie, filharmoniczne z Warszawy i Krakowa, Orchestre National des Pays de la Loire. W ostatnim czasie Tingaud przygotował Poławiaczy pereł dla English National Opera oraz debiutował w Arena di Verona, w Teatro Real w Madrycie i na The Grange Festival. Dyskografia artysty obejmuje nagrania oper Masseneta - Sapho (Fonè) i Werther (Dynamic) - oraz Oblężenie Koryntu Rossiniego (Naxos).

Dla wytwórni Naxos rozpoczął serię z muzyką symfoniczną francuskich kompozytorów: Paula Dukasa (Uczeń czarnoksiężnika, La péri, Symfonia C-dur) i George'a Bizeta (Roma, Patrie, Jeux d'enfants i in.) z RTÉ National Symphony Orchestra w Dublinie. W maju ukazał się kolejny w tej serii album z dziełami Francisa Poulenca (Les biches, Sinfonietta i Les animaux modèles). W najbliższym czasie artysta przygotuje przedstawienia Uprowadzenia z seraju Mozarta w ramach The Grange Festival, Carmen Bizeta dla New National Theatre w Tokio, a także dokona nagrań kompozycji Césara Francka (m.in. Psyché) z Royal Scottish National Orchestra oraz opery Cyganerii Pucciniego dla Opery w Pittsburgu.