Przejdź do treści
Proszę czekać...
Bielski Chór Kameralny wykonuje utwory podczas koncertu, chórzyści ubranni są w czarne stroje i czerwon szale
Bielski Chór Kameralny, fot. archiwum Chorus Inside

Bielski Chór Kameralny rozpoczął działalność w maju 1993 r. pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury. Skupia grono amatorów, osoby o różnych profesjach, pasjonatów sztuki chóralnej. Zespołem od momentu powstania kieruje Beata Borowska, a emisję głosu chórzystów kształtuje Barbara Bałda. W ciągu 30 lat swojej działalności Bielski Chór Kameralny podejmował wiele ambitnych wyzwań,  koncertując  m.in. we Włoszech,   w Niemczech, w Grecji,  na Malcie,  w Turcji, w Chinach, Kanadzie, Tajlandii, w Wietnamie, czy w Izraelu. Jest zdobywcą dwunastu Grand Prix w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali, a także laureatem wielu prestiżowych nagród chóralnych. 

Bielski Chór Kameralny nagrał trzy płyty zawierające twórczość religijną pochodzącą z różnych okresów historycznych. Ostatnia zatytułowana Magnificat anima mea Dominum (2010) zawiera przykłady polskiej twórczości chóralnej na przestrzeni wieków, inspirowanej liturgicznymi tekstami maryjnymi.

W swoim repertuarze a cappella, a także wokalno–instrumentalnym posiada utwory religijne i świeckie reprezentujące różnorodne style muzyczne. Aktualnie jest wykonawcą kilku projektów muzycznych, m.in. Hatikva znaczy nadzieja z muzyką hebrajską, Maryja z Nazaretu z muzyką chrześcijańską i żydowską, a także program Musical Highlights połączony z zespołową choreografią.  Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Bielska-Białej, wielokrotnie brał udział w koncertach oratoryjnych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”. W roku bieżącym Bielski Chór Kameralny wraz z Bielską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Beaty Borowskiej w ramach jubileuszu 30-lecia działalności dokonał polskiego prawykonania The Holy Spirit Mass norweskiego kompozytora Kima Andre Arnesena oraz europejskiego prawykonania tego dzieła w wersji z organami z Krzysztofem Karczem.