Bielską Orkiestrę Kameralną tworzą wybitni instrumentaliści na co dzień pracujących w najlepszych zespołach orkiestrowych na południu Polski – w Orkiestrze Filharmonii Śląskiej, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy Filharmonii Krakowskiej. Dokonania i współpracę z muzykami BOK bardzo cenią sobie soliści i dyrygenci koncertujący z orkiestrą.
Bielską Orkiestrą Kameralną prowadzą tej miary dyrygenci, co Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Salwarowski, Kazimierz Kryza, Jerzy Swoboda czy Jerzy Kosek. Przez pierwsze lata działalności orkiestry drugim dyrygentem był Andrzej Kucybała. W koncertach orkiestry brali udział wybitni śpiewacy – Wiesław Ochman, Iwona Hossa, Adam Zdunikowski; skrzypkowie – Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka; pianiści – Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Jerzy Sterczyński, a także Kwartet Wilanów i Janoška Ensemble. Wśród chórów koncertujących z BOK są: Chór Filharmonii Śląskiej, Młodzieżowy Chór Resonans con tutti oraz Młodzieżowy Chór Ave Sol i Bielski Chór Kameralny.
Kompozytor Wojciech Kilar z wielkim uznaniem wypowiadał się na temat dokonanej przez Bielską Orkiestrę Kameralną interpretacji swojej sławnej Orawy, uznając ją za najlepszą z dotychczasowych. O grze bielskich kameralistów bardzo pochlebnie mówił znakomity dyrygent Krzysztof Missona, rekomendując ten zespół w świecie muzycznym. Świetny pianista o międzynarodowej sławie Adam Makowicz powiedział dziennikarzowi "Rzeczpospolitej", że podczas tournée po Polsce spośród 13 orkiestr, z którymi występował na koncertach, najlepiej grało mu się muzykę George’a Gershwina z bielskimi kameralistami.
Bielska Orkiestra Kameralna stworzona została w 1982 roku przez środowisko muzyczne miasta, które pragnęło nawiązać do przedwojennych tradycji Bielska, mającego wtedy kilka orkiestr. Przez pierwsze lata istnienia zespołu BOK koncertowała w sali redutowej Hotelu Pod Orłem. Po powstaniu Bielskiego Centrum Kultury orkiestra stała się zespołem prowadzonym przez tę instytucję. Pierwszym szefem orkiestry, złożonej z 27 muzyków, został dyrygent i kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej Tadeusz Kocyba. Przez ponad dwie dekady Bielskiej Orkiestrze Kameralnej szefował altowiolista Witold Szulakowski, związany z tym zespołem od początku jego istnienia. Od 2019 r. zespołem kieruje Jacek Stolarczyk. Orkiestra koncertuje w siedzibie Bielskiego Centrum Kultury noszącego teraz imię Marii Koterbskiej, a także w obiektach sakralnych miasta. Wykonuje bardzo zróżnicowany repertuar – od muzyki baroku do muzyki współczesnej, aż po utwory muzyki popularnej i rozrywkowej.
Bielska Orkiestra Kameralna bierze udział w najważniejszych przedsięwzięciach artystycznych i muzycznych miasta, w kolejnych edycjach takich imprez, jak: Festiwal Kompozytorów Polskich, czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica. Podczas tych festiwali BOK wykonuje największe arcydzieła muzyki polskiej i światowej wraz ze znakomitymi wykonawcami – instrumentalistami z Polski i z zagranicy. Orkiestra prężnie współpracuje również z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Poza repertuarem muzyki poważnej orkiestra prezentuje również koncerty muzyki popularnej i rozrywkowej. Wśród dyrygentów prowadzących te koncerty wymienić należy Sławomira Chrzanowskiego, Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Marko, Andrzeja Zubka czy Jacka Obstarczyka. Solistami tych koncertów byli tej miary piosenkarze i instrumentaliści, co pianista Adam Makowicz, wirtuoz fletni Pana Gheorghe Zamifir, wokalistka jazzowa Urszula Dudziak, piosenkarze – Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Stanisław Soyka i wielu innych.
Orkiestra koncertowała również w wielu miastach Polski, a także za granicą w Austrii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Holandii oraz na Słowacji – wykonując głównie muzykę kompozytorów polskich. Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka przygotowała wydawnictwo płytowe z utworami Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara.
fot. Lucjusz Cykarski