Przejdź do treści
Proszę czekać...
zdjęcie

Witold Szulakowski

altowiolista

Altowiolista. W 1972 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach i rozpoczął pracę w szkole muzycznej w Bielsku-Białej na stanowisku nauczyciela gry na altówce. W szkole tej przepracował 32 lata, z czego połowę jako kierownik sekcji instrumentów smyczkowych. Jego wychowankowie współtworzą wiele orkiestr w Polsce oraz za granicą.

W 1972 r. zdał egzamin na stanowisko altowiolisty Państwowej Filharmonii Śląskiej w Katowwicach. Wspólnie z prof. Hilarym Drozdem w 1977 r. stworzył Beskidzki Kwartet Smyczkowy. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej Tadeuszem Kocybą. Jako inspektor zespołów nagrywających muzykę do filmów w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej brał udział w blisko stu projektach  wielu nagrań dla potrzeb Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

W 1982 r. powstała Bielska Orkiestra Kameralna, w której pełni funkcję kierownika artystycznego. Przez pierwsze pięć lat BOK koncertowała w Sali redutowej Hotelu Pod Orłem, a następne już w sali Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury. Jedenz koncertów poświęcony twórczości H.M. Góreckiego stał się inspiracją do przygotowania festiwalu z muzyką kompozytorów polskich. I tak w 1996 r. powstał pierwszy festiwal poświęcony muzyce H.M. Góreckiego.

Pracował na stanowisku muzyka altowiolisty w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Koncertował w wielu krajach Europy i świata, brał udział w wielu nagraniach płytowych. Uczestniczył w Międzynarodowych Konkursach Dyrygentów im. G. Fitelberga.

Od ponad 20 lat koncertuje z założonym przez siebie Kwintetem Smyczkowym Divertimento. Zespół ten, wykonując muzykę poważną oraz popularną, prowadzi działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży podczas audycji muzycznych organizowanych w całej Polsce. Wspólnie z Bielskim Towarzystwem Muzycznym koncertuje w kraju i za granicą.

W 2013 r. został wyróżniony za całokształt dokonań artystycznych Nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar.

Był kierownikiem artystycznym 25 edycji Festiwalu Kompozytorów Polskich.