Przejdź do treści
Proszę czekać...
zdjęcie

Motion Trio

trio akordeonowe

Polskie trio akordeonowe o ugruntowanej międzynarodowej renomie. Zespół założony w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza, twórcę idei tria akordeonowego, które niczym kwartet smyczkowy staje się klasycznym składem wykonawczym. Członkowie Motion Trio – Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn – to artyści ciągle poszukujący nowych możliwości brzmieniowych i wykonawczych akordeonu.

Zespół jest laureatem Grand Prix i Pierwszej Nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 2000 roku. Zdobyli uznanie krytyków i publiczności, koncertując w 44 krajach świata na sześciu kontynentach, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall – wykonując wyłącznie muzykę polską (K. Pendereckiego, H.M. Góreckiego, W. Kilara), Barbican Center w Londynie, wiedeńskim Konzerthaus, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach. 

W repertuarze zespołu znajduje się kilkadziesiąt utworów kompozytorów polskich – zarówno oryginalnych, jak i w opracowaniach na trio akordeonowe Janusza Wojtarowicza. Zespół dokonał kilku prawykonań utworów sobie dedykowanych m.in. przez Jerzego Maksumiuka, Martę Ptaszyńską, Wiaczesława Siemionowa, Davida Gordona. Na przestrzeni ostatnich lat Janusz Wojtarowicz wraz z zespołem prowadził kursy i warsztaty akordeonowe m.in. w USA (University of Chicago), Anglii (Royal Academy of Music), a także Francji, Niemczech, Austrii, Izraelu i w Polsce. 

Motion Trio współpracowało m.in. z J. Maksymiukiem, K. Pendereckim, M.  Nymanem, Janem A.P. Kaczmarkiem, M. Ptaszyńską, W. Siemionowem, M. Mosiem, Bobby Mc Ferrinem, Leszkiem Możdżerem, K. Herdzinem, I. Hossą, M. Walewską, I. Sobotką, AUKSO, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Filmorchester Babelsberg, Orkiestrą WDR.

W dorobku zespołu znajduje się 14 płyt, m.in. Polonium poświęcona muzyce polskiej, wydana przez Warner Classics na licencji firmy Akordeonus. Zespół jest patronem festiwalu i konkursu akordeonowego dla młodych wykonawców – Motion Music Festival w Czasławiu. Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium, ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Jacek Poremba