Zmarł Krzysztof Penderecki | Festiwal Kompozytorów Polskich
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Zmarł Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor zmał 29 marca w wieku 86 lat. Jego muzyka wielokrotnie rozbrzmiewała na Festiwalu Kompozytorów Polskich.  W roku 2015 na Festiwalu Kompozytorów Polskich zabrzmiało jego CREDO. W kościele w Aleksandrowicach mistrz Penderecki osobiscie dyrygował orkiestrą.

W roku 2013 w kościele w Aleksandrowicach, w ramach Festiwalu Kompozytorów Polskich odbył się koncert z okazji 80. rocznicy urodzin mistrza. Krzysztof Penderecki dyrygował wtedy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Po koncercie publiczność odśpiewała mu Sto lat. Kompozytor mówił wtedy, że nigdy nie odmawia przyjazdu do Bielska-Białej, zwłaszcza, że zaprasza go przyjaciel - Henryk Mikołaj Górecki.

KRZYSZTOF PENDERECKI – znakomity polski kompozytor, światowej sławy artysta, dyrygent i pedagog muzyczny. Pierwszy publiczny występ Pendereckiego miał miejsce w 1953 roku na festiwalu Warszawska Jesień. W tym samym roku skomponował Tren Hiroshimy, za który otrzymał nagrodę Unesco.

Tworzył opery, utwory wokalne i wokalno-instrumentalne,  kompozycje kameralne i solowe. Był wielokrotnym laureatem nagrody Grammy.

Komponował muzykę filmową: Rękopis znaleziony w Saragossie Hasa , Lśnienie Kubricka, Egzorcysta Friedkina czy Katyń Wajdy.

Jego muzyka była  bohaterem 10. edycji Festiwalu Kompozytorów Polski oraz  18. edycji FKP (wraz z Witoldem Lutosławskim i Henrykiem Mikołajem Góreckim)

 

mk
Zakończył się Festiwal Kompozytorów Polskich Międzynarodowy Dzień Muzyki – wspomnienie prof. Góreckiego