Zakończył się Festiwal Kompozytorów Polskich | Festiwal Kompozytorów Polskich
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Zakończył się Festiwal Kompozytorów Polskich

Opera HALKA w wykonaniu Opery Śląskiej w Bytomiu rozpoczęła 24. edycję Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego.W finale również zabrzmiała muzyka Stanisława Monisuzki.

Tegoroczny Festiwal w znacznym stopniu został poświęcony Stanisławowi Moniuszce. W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin kompozytora. Muzyka Moniuszki zabrzmiała dwukrotnie - podczas koncertu inauguracyjnego i sobotniej Gali Moniuszkowskiej.

3 października - HALKA

Orkiestra, tancerze, chór i soliści z Bytomia zaprezentowali na początek Festiwalu operę Halka. Tragiczna historia miłości i zdrady, osadzona w XIX wiecznych stosunkach społecznych, górale i szlachta, polska muzyka. Nic dziwnego, że Halkę nazywamy OPERĄ NARODOWĄ. W bytomskiej interpretacji symboliczna, skromna scenografia miała nie przysłaniać snutej opowieści i stanowić kontrast do barwnych szlacheckich kontuszy. Wykonanie Halki tak przypadło do gustu bielskiej publiczności, że owacje na stojąco zdawały się nie mieć końca. Chyba największe brawa otrzymali "Halka" i jej dziecko.

.

4 października

24 Festiwal Kompozytorów Polskich. Wręczenie nagród laureatom wiedzy o kompozytorach.

Koncert dla dziecii i młodzieży .Sonety krymskie w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej SSzkoły Muzycznej w Bielsku-Białej oraz chóru Resonans con tutti z Zabrza ; tenor Marcin Pokusa. 

 

Drugi festiwalowy wieczór stał pod znakiem muzyki Mikołaja Góreckiego i Grażyny Bacewicz. Przed koncertem kwiaty od prezydenta Jarosława Klimaszewskiego otrzymała żona patrona Festiwalu Jadwiga Górecka. Obecny był także Mikołaj Górecki. Na początek publiczność miałą okazję wysłuchać Concerto-notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową. W pierwszoplanowej roli dyrygent koncertu Robert Kabara, grający na skrzypcach. Po tej kompozycji Śląska Orkiestra kameralna wykonała Divertimento Grażyny Bacewicz. Kolejne kompozycje, to znów dzieła Mikołaja Góreckiego. Jasności promieniste z tekstami Miłosza śpiewanymi przez Agatę Zubel, II koncert na flet i orkiestręsmyczkową z wirtuozem Janosem Balintem z Węgier i w finale Divertimento.

5 października - Gala Moniuszkowska

Znakomita Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Rubena Silvy, najbardziej znane fragmenty oper Stanisława Moniuszki i znakomici soliści - ta wyglądał znakomity finał 24. edycji Festiwalu Kompozytorów Polskich. Na scenie pojawiali się, zbierający za każdym razem ogromne brawa soliści - Małgorzata Walewska, Joanna Zawartko, Iwona Handzlik, Dominik Sutowicz oraz Artur Janda. Orkiestra rozpoczęła od uwertury do opery Hrabina, a potem soliści prezentowali się w ariachh z Hrabiny, Halki, Verbum Nobile i Strasznego Dworu, by pierwszą część zakończyć Mazurem z Halki. Całość koncertu przy wielkich brawach wdowni zakończyła się tercetem Cześnikowej, Stefana i Zbigniewa ze Strasznego Dworu.

mk
24. Festiwal Kompozytorów Polskich Zmarł Krzysztof Penderecki