Zakończył się 19. Festiwal Kompozytorów Polskich | Festiwal Kompozytorów Polskich
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Zakończył się 19. Festiwal Kompozytorów Polskich

Wybitni artyści - Henryk Mikołaj Górecki, Andrzej Panufnik i Oskar Kolberg byli w tym roku bohaterami Festiwalu Kompozytorów Polskich, który rozpoczął się 9 października koncertem monograficznym poświęconym Andrzejowi Panufnikowi.

To już 19. edycja bielskiego Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego. W tym roku festiwalowe koncerty odbywały się w Domu Muzyki oraz kościele św. Andrzeja Boboli.

Koncert finałowy - 11 października

Koncert w kościele św. Andrzeja Boboli rozpoczęła muzyka patrona festiwalu Henryka Mikołaja Góreckiego. Świetny poziom wykonawczy zapewniła Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Po sakralnych pieśniach, za sprawą Wojciecha Kilara i jego Siwej mgły przenieśliśmy sie w ulubione góry kompozytora - Tatry. Partie wokalne wykonywał baryton Artur Ruciński. Po tym utworze przed publicznością pojawił się Chór Filharmonii Śląskiej, który z orkiestrą wykonał Kyrie H.M. Góreckiego i na koniec Glorię - syna i ucznia kompozytora - Mikołaja Góreckiego. To było prawykonane tego utworu. Przed koncertem prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult tradycyjnie ogłosił boharetów przyszłorocznego Festiwalu. W roku 2015 usłyszymy muzykę Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i  Krzysztofa Pendereckiego.

Salon Muzyczny - 10 października

Mistrz polskiej sceny przedstawia młodych zdolnych. Wiesław Ochman prezentował w czasie koncertu, młodych artystów, laureatów prestiżowych konkursów. Motywem przewodnim była twórczość jednego z bohaterów tegorocznego festiwalu - Oskara Kolberga. Wiesław Ochman, ku radości widzów także zaśpewał kilka utworów, ale przede wszystki opowiadał o anegdoty o swoim (i nie tylko swoim) życiu zawodowym. . Artystom towarzyszył kwartert Apollon Musagete. Na koniec koncertu publicznośc nagrodziła artystów ogromnymi brawami.

KONCERT DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - 10.10.2014,Dom Muzyki w Bielsku-Białej

Wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o kompozytorach - 10 października

Andrzej Panufnik - koncert inauguracyjny - 9 października

Inauguracyjny koncert Festiwalu odbył się w Domu Muzyki i był poświecony Andrzejowi Panufnikowi w 100 rocznicę urodzin. Koncert stał się okazją do zaprezentowania polskich motywów w twórczości Panufnika - kompozytora, który w wieku 40 lat, z powodów politycznych udał się emigrację do Wielkiej Brytanii, ale nigdy nie utracił kontaktu z Polską. Swoje utwory komponował na 1000-lecie Chrztu Polski, poświęcał je  ks.Jerzemu Popiełuszce, a wcześniej - w czasach kiedy w Polsce obowiącywał socrealizm, przekornie sięgał do muzyki staropolskiej.

Utwory Andrzeja Panufnika zabrzmiały w znakomitym wykonaniu Orkiestry AMADEUS pod dyrekcja Agnieszki Duczmal oraz solistów - na skrzypcach zagrał Robert Kabara, a na fagocie Arkadiusz Adamczyk.

Zwieńczeniem znakomitego koncertu były dwa utwory zagrane na bis. Uwertura z operty WIlhelm Tell Rossiniego i muzyczny żart który pozostawił publiczność w znakomitym nastroju, dziękujacą Agnieszce Duczmal i muzykom owacją na stojąco.

mk
XVIII Festiwal Kompozytorów Polskich Jubileuszowy Festiwal